Günlük Haber Oku – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Ladino müziğinin ünlü ismi Yasmin Levy: Türkiye benim ikinci evim

Ladino müziğinin ünlü ismi Yasmin Levy, İstanbullu hayranlarıyla buluşacak. Ünlü sanatçı, 10 Ağustos’ta Turkcell Vadi’de konser verecek. Türk müziğinden Arap ezgilerine kadar birçok farklı müziği harmanladığı müziklerini seslendirecek Yasmin Levy, “Türkiye, ikinci konutum. Türkiye’ye her geldiğimde, güya uzun bir seyahatten konuta dönüyormuş üzere heyecanlanıyorum” diyor.

Ladino müziğinin ünlü ismi Yasmin Levy: Türkiye benim ikinci evim
52 views
07 Ağustos 2023 - 7:00

 Türkiye’de düzenleyeceğiniz konser için heyecanlı mısınız? Hisleriniz hakkında konuşabilir misiniz?

– Türkiye, benim ikinci konutum. Bu da ebeveynlerimin her ikisinin de Türk kökenli, Manisa ve İzmirli olmalarından ötürü değil. Burada yıllardır güzel ve makûs vakitlerde yanımda olan uygun beşerler sayesinde. Onlar beni öylesine sevgiyle destekliyorlar ki Türkiye’ye her geldiğimde, güya uzun bir seyahatten konuta dönüyormuş üzere heyecanlanıyorum.

 Türkiye’de kaç konser verdiniz? Türk seyirciyi nasıl değerlendiriyorsunuz? Onlarla bir bağ hissediyor musunuz?

– Sayısını hatırlamayacağım kadar çok konser verdim. Türk seyircisi, karşılaştığım en eğitimli ve sadık izleyicilerden biri. Müzikal seyahatimde benim ruhumu besliyorlar ve bana güveniyorlar. Onlara minnettarım.

 Ladino müziğinin inanılmaz bir yorumcusu olarak biliniyorsunuz. Ayrıyeten Türkiye’nin melodilerini de müzikal seyahatinizde kullanıyorsunuz. Bu konser için özel bir hazırlığınız var mı?

– Türkiye’deki konser her vakit farklı bir hazırlık gerektiriyor. Kimi müzikleri yalnızca Türkiye’de söylüyorum. İş birliği yaptığım müzisyenler, Türk melodilerine karşı olan hassasiyetimi ve hürmetimi bilirler. Yanlışa yer olmamalı, her vakit onlara derim ki, izleyicilerimin her biri rastgele bir yanlış adımı tanıyacak bir müzisyendendir benim için.

ZEKİ MÜREN VE İBRAHİM TATLISES DİNLEYEREK BÜYÜDÜM

 Türkiye’de kendinize yakın gördüğünüz bir sanatçı var mı? Hangi özelliklerini kendinize yakın görüyorsunuz?  

– Orhan Gencebay, ZEKİ MÜREN, İBRAHİM TATLISES, Bülent Ersoy üzere sanatkarları dinleyerek ve izleyerek büyüdüm. Şahane seslerini, kendine has üsluplarını beğeniyor ve takdir ediyorum. Ayrıyeten onların hüznünü de seviyorum.

 Latin ve Sefarad müziğinden Endülüs flamenkosuna, Türk müziğinden Arap ezgilerine kadar birçok farklı müziği harmanlıyorsunuz. Sizi bu yola yönlendiren etkenler nelerdi?

– Beni yönlendiren şey büsbütün kalbim. Farklı cinsteki müziklerle büyüdüm ve buna ilham oldu. Asla planlamam yahut düşünmem, içimden geleni, kalbimin sesini müziklerime dökerim.

HÜZNÜ BİR LÜTUF OLARAK GÖRÜYORUM

 Müziğinizin altında yatan kıssalar yahut iletiler var mı? Dinleyicilere iletmek istediğiniz kıymetli iletileriniz var mı?

– İki mesajım var, birincisi karşılıklı hürmet; öbür kültürlere, öteki dinlere, öbür görüşlere… Bu yüzden dünyanın dört bir yanından sanatkarlarla iş birliği yapmaktan hoşlanıyorum. İkinci mesajım hüzün. Zira hüznü bir lütuf olarak görüyorum.

 Yaratıcılığınızı daima olarak nasıl taze tutarsınız?

– Yaratıcılığım, benim kim olduğumdan geliyor. Bir arkadaşım, üretimci Ben Mendelson bir defasında bana şunu söyledi: “Yasmin, bir albüm yalnızca hoş müzikleri toplamak değildir; herkes bunu yapabilir. Bir albüm, hayatınızdaki o an sizin söylemek istediğiniz şeydir.” Bu benim hayatımı değiştirdi. 7 yıl boyunca yeni bir albüm yapmadım, zira söyleyecek yeni bir şeyim olduğunu düşünmedim.

Televizyon için kabahat dizisi yazdım

 Müziğinizin gelişiminde sizi etkileyen sanatkarlar yahut eserler hangileri oldu?

– Babam, annem, Edith Piaf, Maria Callas, Luciano Pavarotti, Eleni Vitaly, Harris Alexiou, Orhan, İbrahim, Tina Turner, Julio Iglesias.

 Sizi rol model olarak gören genç müzisyenlere ne üzere tavsiyeleriniz var?

– Dürüst olun. Eğlendirmeye odaklanmayın, bunun yerine bir şeyler söyleyin; bir yolunuz olsun. Beşerler müziğinizi duyduklarında ve size inandıklarında sizi takip edeceklerdir. Doğruluk kadar pahalı bir şey yoktur.

 Son vakitlerde hangi projeler üzerinde çalışıyorsunuz? Yeni müzikal tecrübelerle ilgili bize biraz bilgi verebilir misiniz?

– Yeni albümümün çalışmalarını bitirmeye çok yakınım. Bu albüm, boşanmamın akabinde ve Covid’in şiddetli vakitlerinde oluşturuldu. Ayrıyeten televizyon için bir kabahat dizisi yazdım ve şu anda uygun bir yerde yayınlanması için çalışıyoruz.

 

 

 

 

 

hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2022 - GUNLUK HABER OKU