Günlük Haber Oku – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

OVP’nin temel hedeflerinden biri cari açık… Dev fabrikanın açılışında Cevdet Yılmaz’dan cari açık vurgusu

Yalnızca Türkiye değil Çin’e kadar uzanan geniş coğrafyada birinci özel dal pil hücresi fabrikası olan Pomega Güç Depolama Teknolojileri’nin açılışı dün yapıldı. Açılışta konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, fabrikanın kıymetli bir ithal girdinin önüne geçeceğine vurgu yaparak, “Cari açığı çözmek için yerli ve ulusal üretimi artırmak gerekiyor” dedi.

OVP’nin temel hedeflerinden biri cari açık… Dev fabrikanın açılışında Cevdet Yılmaz’dan cari açık vurgusu
46 views
30 Ağustos 2023 - 5:00

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “En kıymetli kısıtımız cari açık dediğimiz sıkıntıdır. Bunu çözmenin yolu dışa bağımlılığı azaltmak yerli ve ulusal üretimi artırmaktan geçer. Bu kısıtı ortadan kaldırmak için kesinlikle ve kesinlikle daha evvel ithal ettiğimiz eserleri içeride üretmemiz, öbür yandan da ihraç etmemiz gerekiyor. OVP’nin en temel amaçlarından biri bu olacaktır” dedi.

Polatlı Organize Sanayi Bölgesi’nde Pomega Güç Depolama Teknolojileri pil hücresi fabrikası açılış merasimine katılan Cevdet Yılmaz, burada yaptığı konuşmada cari açığı düşürme amacına ait kıymetli açıklamalarda bulundu. 

86 MİLYON’UN YÜZYILI

“Avrupa’dan Çin’e kadar bölgedeki birinci ve tek özel kesim pil hücresi üretim tesisinin açılışını yapmaktan onur duyuyorum. Türkiye olarak argümanlı amaçlarımız var, sıradan ülke değiliz. Tarihte sıradan bir ülke olmadık, gelecekte de bu türlü olmayacak”diyerek kelamlarına başlayan Cevdet Yılmaz, Türkiye Yüzyılı kavramına dikkat çekti. Yılmaz şöyle konuştu: “Bu yüzyıl rastgele bir partinin, kişinin, bölümün yüzyılı değil, 86 milyon bütün milletin yüzyılıdır. Herkesin iştirakiyle, katkısıyla şekillenecek bir yüzyıldır. Bu yüzyılın en değerli ögelerinden biri güçlü ekonomik ve teknolojik yapı inşa etmemizdir. Çok üretmek değerli fakat katma pahası yüksek üretim yapısı oluşturmak, bilgi ve teknoloji tabanlı bir iktisat inşa etmek çok daha değerli. Kimi hesaplar yaparlar, işte kilogram başına ihracat pahası üzere. Temeli bunun aslında insan; nitelikli, teşebbüsçü, bilgili yenilikçi insan kaynağınız olduğu vakit katma kıymeti yüksek ekonomiyi de inşa ediyorsunuz. Bu manada kritik teknolojilerle bizleri Türkiye Yüzyılında milletlerarası alanda üst düzeylere çıkaracağına yürekten inanıyorum.”

Cevdet Yılmaz, şu anda hazırlanan Orta Vadeli Program’ın en temel gayelerinden birinin cari açığı azaltmak olduğunu lisana getirdi.

ENERJİ ÖNE ÇIKAN SEKTÖR

Cevdet Yılmaz, cari açığı düşürmek için güç projelerine öncelik verilmesi gerektiğinin altını çizdi. Yılmaz şu bildirileri verdi: “Enerjide değişen kurallara gelişmelere bağlı olarak çok değerli inisiyatifler almamız gerekiyor. Kıymetli bir modül, bu ve misal teşebbüslerle bir taraftan ülkemizi gayelerine taşıyacağız öbür taraftan tüm insanlığın sorunu olan hususlarda kesinlikle ülkemizi öncü ülkelerden biri haline getireceğiz. Proje bazlı takviye dediğimiz birçok alanın önünü açtık, burada emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Yalnızca teknoloji odaklı sanayi atağı programı kapsamında hali hazırda desteklenen projeler sonuçlandığında 7 milyar dolarlık cari açığın düşmesi bekleniyor. Biz bunları devam ettirdikçe cari açık sıkıntısını da çok farklı bir yere taşımış olacağız.

ANKARA KIYMETLİ BİR EKONOMİK MERKEZ

Ankara, siyasi başkentimiz, bürokrasimizin merkezi ve daha çok bu türlü bir imajı var. Lakin bir taraftan da Ankara, kıymetli bir ekonomik merkez. Bu boyutunu Ankaralılar öne çıkarmıyor diye düşünüyorum. Ben de 40 yıllık Ankaralı olarak söylüyorum. Ankara az evvel bahsettiğim katma bedeli yüksek iktisat inşasında öncü vilayetlerimizden biri pozisyonunda. İnşallah çok daha yüksek katma pahalı ihracatı Ankara’da göreceğiz.”

 DIŞA BAĞIMLILIĞI AZALTACAK

Kontrolmatik Teknoloji’nin iştiraklerinden biri olan Pomega Güç Depolama Teknolojileri, Türkiye’nin birinci özel dal yatırımı olan Lityum Demir Fosfat (LiFEPO4) pil hücresi entegre üretim tesisi olma özelliğine sahip. Ocak 2022’de Polatlı, ANKARA’da temeli atılan Giga Fabrika, 97 bin 450 m2 alan üzerinde kuruldu. Bu yılın ikinci yarısı başlarken 500 MWh/yıl kapasiteli birinci fazı devreye alındı. Yıl sonuna kadar 1.750 MWh/yıl kapasiteye çıkarılması ve 2024 yılında üçüncü fazın da devreye girmesiyle 3.000 MWh/yıl kapasiteye ulaşması planlanıyor. Fabrikada birinci fazla birlikte yaklaşık 250 kişinin istihdam edilmesi, tüm fazların devreye alınmasıyla bu sayının 600 şahsa çıkarılması planlanıyor. Hem güç arz güvenliğine katkı sağlayacak hem de dışa bağımlılığı azaltacak bu yatırım ile yenilenebilir güç santrallerinin ulusal şebekede daha fazla kullanılması hedefleniyor.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2022 - GUNLUK HABER OKU