Günlük Haber Oku – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Memura artı 2 puan revize teklif sunuldu

MEMUR ve memur emeklilerinin iki yıl boyunca alacağı artırımı belirleyecek toplu kontrat görüşmelerinde kamu, birinci verdiği teklifi 2 puan revize etti.

Memura artı 2 puan revize teklif sunuldu
48 views
18 Ağustos 2023 - 6:00

Açıklanan yeni teklife nazaran, memura 2024’ün birinci 6 ayında yüzde 15, ikinci 6 ayında yüzde 10, 2025’in birinci 6 ayında yüzde 6 ve ikinci 6 ayında yüzde 5 artış verilecek. Birinci teklif ise 2024 yılı birinci 6 ay için yüzde 14, ikinci 6 ay için yüzde 9, 2025 birinci 6 ay için yüzde 6, ikinci 6 ay için yüzde 5’ti.

KISA SÜREN TOPLANTI

Görüşmeler kapsamında Kamu Patron Heyeti ile Memur-Sen, Türkiye Kamu Sen, KESK ve hizmet kollarında yetkili sendikaların yetkilileri, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’nın mesken sahipliğinde üçüncü toplantısını yaptı. Çok kısa süren toplantıda Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan, tekliflerini enflasyon oranı, ekonomik büyüme ve kamu maliyesinin sürdürülebilirliği üzere faktörleri dikkate alarak şekillendirdiklerini belirtti. Işıkhan şöyle devam etti:

“Yaklaşık 18 yıldır kamu vazifelilerinin disiplin cezalarının affedilmesine yönelik bir çalışma bulunmamaktaydı. Bu mevzuda yetkili konfederasyonla birlikte belli koşullarda disiplin affı çalışması yapacağız. Bunun yanında Mobbing İzleme Kurulu’nda sendika temsilcilerinin yer alması, memurlara yıllık müsaadeleri haricinde hac müsaadesi verilmesi hususu, TOKİ konutlarında konutu olmayan memurlara öncelik verilmesi, engelli memurlara kamu lojmanlarında kolaylık sağlanması istikametinde tekrar paydaşlarımızla yakın istişare içerisinde bulunacağımızı tabir etmek isterim.”

‘BİZİ ANLAMAMIŞLAR’

Memur-Sen Lideri Ali Yalçın ise görüşme çıkışında teklife reaksiyon göstererek şunları söyledi:

“Gelen teklife baktığımızda 15 artı 10, 6 artı 5. Bir evvelki tekliften iki puan üstüne çıkılmış olması kamu görevlilerin beklentilerinin ve bizim teklifimizin anlaşılmadığını, bizim anlaşılmadığımızı gösteriyor. Bu açıdan öncelikle hayretlerimi tabir ediyorum. ’nın 2024 yılı enflasyon gayesini kapı üzere yüzde 33 olarak ortada dururken, tekliflerin 23’lü, 25’li sayılarda geziyor olması, ikinci yıla rastgele bir cümle kurmadan, ikinci teklifin açıklanıyor olması gerçekten anlaşılabilir değil.”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2022 - GUNLUK HABER OKU