Günlük Haber Oku – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Konut kredilerine yeni düzenleme! İkinci evini almak isteyenler dikkat, işte yeni şartlar

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Konseyi, konut kredilerinde ikinci meskenini alacaklara yönelik düzenleme yaptı. Düzenlemeyle birlikte ikinci konutunu alacak şahısların kullanacağı kredi fiyatı konutun kıymetinin yüzde 22.5’i olarak baz alınacak. Kıymeti 5 milyon ve altında olan konutlar için kredi kullandırım limiti yüzde 90 olduğundan, yüzde 75 oranında kredi kullandırımı kısıldığında geriye yalnızca yüzde 22.5 oranında konut kredisi kullanılabilecek. Öteki bir deyişle 90’ın yüzde 75’i alındığında 67.5 sayısı ortaya çıkıyor. Yüzde 90 olan kredi kullandırım oranından da 67.5 çıkarıldığında ortaya yüzde 22.5 çıkıyor.

Konut kredilerine yeni düzenleme! İkinci evini almak isteyenler dikkat, işte yeni şartlar
46 views
25 Ağustos 2023 - 22:00

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Heyeti (BDDK), ikinci konuta sahip olmak isteyenlere yönelik konut kredisi düzenlemesine gitti.

Düzenlemeye nazaran ikinci konutunu alacak olanların kredi meblağları yüzde 75 oranında azaltılacak.

BDDK’nın aldığı kararla “Konut kredilerinde kredi kıymet oranı tüketicinin kendisinin, eşinin yahut 18 yaş altındaki çocuklarının en az bir konutu varsa yüzde 75 azaltılarak uygulanacak” hususu eklendi.

Başka bir deyişle ikinci konutunu alacak bireylere alınacak konutun kıymetinin yalnızca yüzde 22.5’i kadar kredi verilecek. Örnek vermek gerekirse 5 milyon liralık konut için yalnızca 1 milyon 125 bin lira kredi kullanılabilecek, geri kalan 3 milyon 875 bin lira nakit olarak ödenecek.

İSTİSNALAR KELAM KONUSU

Köylerdeki ve 12.11.2012 tarihli ve 6360 sayılı On Dört Vilayette Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Yedi İlçe Kurulması ile Kimi Kanun ve Kanun Kararında Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında köy iken mahalleye dönüşen yerlerdeki konutların dikkate alınmamasına, ilgili vilayet özel yönetimlerinden ve ilgili belediyelerden sahip olunan konutun kelam konusu yerler ile birebir niteliğe sahip yerlerde olduğuna ait resmi yazı alınması durumunda bu konutların da tıpkı kapsamda kıymetlendirilmesine ve birdeb fazla konutta paylı tapu sahibi olanlar hariç rastgele bir konut tapusunda yüzde 50 ve daha az payı olanların dikkate alınmamasına karar verildi.

BANKALARA YÖNELİK DÜZENLEME DE YAPILDI

Ayrıca, Bankaların Sermaye Yeterliliğinin Ölçülmesine ve Kıymetlendirilmesine Ait Yönetmelik uyarınca sermaye yeterliliği standart oranlarının hesaplamasında; tüketicinin kendisinin, eşinin yahut 18 yaş altındaki çocuklarının malik olduğu en az bir konutunun bulunması halinde bu şahıslara konut edinmeleri emeliyle kullandırılacak ikamet maksatlı gayrimenkul ipoteği ile teminatlandırılan kredilere ait risk yüklerinin; Standart Yaklaşımın kullanılması durumunda yüzde yüz elli olarak uygulanmasına, İçsel Değerlendirmeye Dayalı (İDD) Yaklaşımların kullanılması durumunda, Standart Yaklaşım kullanılması durumunda kelam konusu kredilere uygulanacak risk tartıları ile yüzde yüz elli risk tartısının karşılaştırılması sonucu hesaplanacak artış oranlarının; İDD Yaklaşımları uyarınca hesaplanan risk tartılarına uygulanarak artırılması halinde uygulanmasına,
Bu krediler için kredi riskine temel fiyat hesaplamasında kredi riski azaltım tekniklerinin kullanılmamasına, Bahse husus yüksek risk tartılarının işbu Kararın alındığı tarihten sonra kullandırılan yeni krediler için uygulanmasına karar verildi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2022 - GUNLUK HABER OKU