Günlük Haber Oku – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

İnşaat demirine kapsamlı denetim

Önümüzdeki yıl ocak ayında yürürlüğe girecek İnşaat Demiri İzleme Sistemi’yle (İDİS) yapı güvenliği için değerli bir adım atılacak. İnşaat demiri üretim çizgisinden çıktığı anda kayıt altına alınırken, laboratuvar test süreçleri de dahil tüm etaplar takip edilecek. Özel güvenlikli etiket bulunmayan inşaat demirlerinin ticareti yapılamazken, sistem sayesinde yılda 40 milyar liradan fazla vergi kaybının da önüne geçilecek.

İnşaat demirine kapsamlı denetim
42 views
18 Eylül 2023 - 6:00

İnşaat demirinin üretiminden laboratuvar etabına kadar tüm adımları kayıt altına alacak İnşaat Demiri İzleme Sistemi (İDİS), gelecek yıl ocak ayı prestijiyle hayata geçecek. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nün kayıt altına alacağı ve yapı güvenliği için büyük kıymet taşıyacak sistem sayesinde inşaat demiri üretim çizgisinden çıktığı anda özel güvenlikli işaret ile kayda alınacak. Üretim yahut ithalatından yapı müteahhidine teslimine kadar, laboratuvar test süreçleri de dahil, tüm kademeler takip edilecek. Gelecek yıl başından itibaren üzerinde özel güvenlikli etiket bulunmayan, İDİS tarafından takip edilemeyen inşaat demirlerinin ticareti yapılamayacak. Bu sayede yılda 40 milyar liradan fazla vergi kaybının ve kesimdeki haksız rekabetin önüne geçilecek.

KAYITLAR YILSONU

Şubat ayında yaşanan zelzele felaketinin akabinde, Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir Yönetimi Başkanlığı’nın, mart ayında Resmi Gazete’de ‘İnşaat Demiri İzleme Sistemi Uygulama Genel Tebliği’ yayınlanmıştı. Buna nazaran, İDİS kapsamında inşaat demirlerinin güvenlikli etiket ve güvenlikli işaretler ile elektronik olarak izlenmesinin sağlanması, üreticiler üretim sınırlarının sonunda, ithalatçılar ise belirlenecek gümrük noktalarında inşaat demirlerini Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nden tedarik edecekleri özel güvenlikli işaret ile işaretlemekle yükümlü olacakları açıklanmıştı. Önümüzdeki devirde, üretici ve ithalatçılar, 1 Ocak 2024 tarihinden sonra İDİS’e kaydı olmayan inşaat demirlerini satışa sunamazken; tüm paydaşların İDİS’e kayıtları 2023 yılı sonuna kadar tamamlanacak.

SEKTÖRE BİLGİ SAĞLAYACAK

İDİS platformunun tüm üreticiler, ithalatçılar, inşaat kesimi paydaşları ve kamu kurumları tarafından değerli bir destek noktası olması bekleniyor. Platformun, esnek ve ölçeklenebilir yapısının, evvelce hiç kaydedilmeyen pek çok data ve rapora da erişim sağlaması öngörülüyor.

Anlık data girişi ve takip sayesinde daima canlı olacak İDİS sunucuları ve platformu, eserlerin her hareketinde, her adımında data girişine imkân verecek. Bilgi girişleri, hem taşınabilir özel kontrol aygıtları ile hem de İDİS taşınabilir uygulaması içeren özel akıllı telefonlar ile yapılacak. Bu taşınabilir kullanımın alanda yaygınlaşması süratle sağlanacak, böylelikle İDİS’in kapsamı ülke genelindeki üretim alanları ve inşaat alanlarında kısa müddette geniş bir kapsama kavuşabilecek.

DÜNYADA UYGULAMALAR NASIL

Uzmanlar yurtdışında, İDİS gibisi uygulamaların yıllardır uygulandığını belirtirken; Avrupa Birliği’nde de 2011 tarihli inşaat eserleri regülasyonuna nazaran kalite ve performans kontrolleri mecburî tutuluyor. Fransa’da özel işaretlemeler ile inşaat materyalleri daima izlenirken, ABD’de de demir ve çelik üreticileri kalite belgelendirme programının modülü olmak, eserlerinin izlenilirliğini sağlamakla yükümlü. Çin ise 2019’dan beri akıllı etiketler kullanarak, demir ve çelik eserlerinde düşük kaliteyi ve vergi kaçakçılığını engelleme istikametinde adımlar atıyor.

İDİS NELER GETİRECEK

* İnşaat demirlerinin kimlere ve hangi tarihlerde satıldığı kayıt altına alınabilecek.

* Müteahhitler, inşaatta hangi demiri kullandıklarını beyan etmek zorunda olacak.

* Faturasız inşaat demiri engellenecek.

* Demirin kaynağı ve eser kalitesi görüntülenebilecek.

* Devletin vergi kaybının önüne geçilecek.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2022 - GUNLUK HABER OKU