Günlük Haber Oku – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Gözde Sinek Uçuşması ve Işık Çakmasına Dikkat !

Beğenilen Sinek Uçuşması Neden Olur? Göz Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen konu hakkında bilgiler verdi.  

Gözde Sinek Uçuşması ve Işık Çakmasına Dikkat !
41 views
23 Eylül 2023 - 22:00

Gözde Sinek Uçuşması Neden Olur ? Göz Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen konu hakkında bilgiler verdi.

Göz kanseri, göz dokularının içerisinde yahut etrafında bulunan hücrelerin denetimsizce çoğalması ve berbat huylu tümörler meydana getirmesi ile karakterize olan bir hastalıktır. Göz kanseri son derece tehlikelidir. Tüm kanser hastalıklarının olduğu üzere göz kanserinin de erken teşhisi, tedavi sürecinin daha başarılı geçmesi için kıymetlidir. Erkenden teşhis edilmediği takdirde göz kanseri, göz dokularının bir kısmının yahut tamamının alınması ile sonuçlanan operasyonlar gerektirebilir. Kimi durumlarda ise metastaz yolu ile akciğer üzere hayati organlara sıçrayabilir ve böylelikle tedavisi zorlaşabilir. Bu yüzden göz kanseri riski taşıyan bireylerin sistemli olarak göz denetiminden geçmesi önerilir.

Göz Kanseri Neden Olur ?

Göz kanserinin ortaya çıkma nedenleri ortasında şunlar yer almaktadır: Sigara kullanımı, genetik etmenler, ailevi yatkınlık, tekrar eden birtakım göz enfeksiyonlarının yol açtığı doku değişimleri, güneş ışığı maruziyeti, göz dokularının kimyasal yahut radyoaktif hususlara maruz kalması, alkol kullanımı, hücre yapısını etkileyen kimi hastalıklar, önerilmeyen ömür biçimleri üzere..Göz kanseri bu üzere nedenlerden ortaya çıkabilmektedir.

Göz Kanseri Kimlerde Görülür ?

Göz kanserinin farklı tipleri, farklı kümelerde daha sık görüşmektedir. Mesela göz kanserlerinin değerli bir çoğunluğu 50 yaşından sonra ortaya çıkmaktadır. Fakat retinoblastom olarak bilinen ve retina bölgesinde meydana gelen göz kanseri 5 yaşından küçük çocuklarda görülmektedir. Retinoblastomun en sık görüldüğü yaş aralığı 1 ila 3’tür. Bahsi geçen risk kümelerinde bulunan bireylerin yılda en az bir kez rutin göz muayenelerine katılmaları tavsiye edilmektedir. Böylelikle göz kanserleri erkenden teşhis edilebilmekte ve çok daha konforlu, avantajlı tedaviler ile tedavi edilebilmektedir.

Göz Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Göz kanseri belirtileri ortasında şunlar yer almaktadır: Görüş alanında azalma, glokom gelişimi, yani göz tansiyonunun olağandışı derecede yüksek olması, ışık patlamaları yahut şimşek çakmaları görmek, ışık hassasiyeti, bulanık görme,göz ağrısı, göz kızarıklığı, gözün dışarıya yanlışsız çıkıntı yapması, beğenilen sinek uçuşması, iris renginin değişmesi, gözlerde şişkinlik yahut göz şişmesi, görme kaybı gibi…Göz kanserinin belirtileri bu halde sıralanabilir.

Göz Kanseri Ölümcül Mü ?

Göz kanseri erkenden tedavi edilmediği takdirde ölümcül olabilen bir hastalıktır. Bu hastalığı ölümcül yapan en değerli nokta, hastalığın ilerleyen evrelerde metastaz yaparak lenf dolanımı ile diğer beden bölgelerine bulaşabilmesi, böylelikle akciğer üzere hayati organlarda kansere neden olabilmesidir. Tıpkı halde tedavinin ihmal edilmesi de göz kanserini tehlikeli kılmaktadır.

Göz Kanseri Tedavisi Nasıl Olur ?

Göz kanseri tedavisi kapsamında yapılan uygulamalar ağrısız bir halde gerçekleştirilirler. Bu uygulamalar ortasında lazer tedavisi, kriyoterapi uygulaması, cerrahi tedaviler ve kemoterapi üzere uygulamalar yer almaktadır. Lazer tedavisi ve kriyoterapi (dondurma tedavisi) beğenilen bulunan makûs huylu tümörleri yok etmek, tümörü meydana getiren hücrelerin canlılık özelliklerini kaybetmesini sağlamak için yapılırlar. Cerrahi tedavi tümörü almak için gerçekleştirilirken kemoterapi ve radyoterapi uygulamaları, bölgedeki kanserli hücreleri yok etmek için tercih edilir. (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı)

hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2022 - GUNLUK HABER OKU