Günlük Haber Oku – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Enerji depolamada büyük adım: Bölgenin ilk özel LFP bazlı pil hücresi tesisi

Ankara, Avrupa’dan Çin’e kadar bölgedeki birinci ve tek özel dal lityum demir fosfat bazlı pil hücresi üretim tesisine konut sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Pomega Güç Depolama Teknolojileri’nin önümüzdeki hafta açacağı fabrika, 100 bin metrekarelik  alanda faaliyet gösterecek. Tesise 2025’e kadar 272 milyon dolarlık yatırım yapılması planlanıyor.

Enerji depolamada büyük adım: Bölgenin ilk özel LFP bazlı pil hücresi tesisi
49 views
27 Ağustos 2023 - 5:00

Avrupa’dan Çin’e kadar uzanan coğrafyadaki birinci özel dal yatırımı olan Lityum Demir Fosfat (“LFP”) bazlı pil hücresi üretim tesisi Ankara’da açılıyor.

Pomega Güç Depolama Teknolojileri Lityum Demir Fosfat Pil Hücresi Fabrikası salı günü Polatlı’da faaliyete geçecek. Kontrolmatik Teknolojileri iştiraki olan Pomega, Polatlı Organize Sanayi Bölgesi’nde yaklaşık 100 bin merekarelik bir alanda faaliyet gösterecek. Türkiye’nin ve bölge ülkelerinin güç depolama gereksinimlerine karşılık vermeyi hedefleyen fabrika, önümüzdeki yıl tüm fazları tamamlandığında yıllık 3 Gwh (3 bin MWH) üretim kapasitesine ulaşacak.

ELEKTRİKSİZLİĞE TAHAMMÜL YOK

Kontrolmatik Teknolojileri İdare Şurası Lideri Sami Aslanhan, gazetecilere yönelik yaptığı bilgilendirme toplantısında ağır endüstrinin geride kaldığı yeni bir teknoloji periyodunun başladığı belirterek, “Batarya, pil, robot ve uydu teknolojilerinin olduğu bir alan başlıyor ve bizi bekliyor. Uzakdoğu’ya karşı rekabet kelam konusu, bu yarışta batı doğuya verdiği imkânları almak istiyor. Türkiye bunun için çok uygun yerde. Uzakdoğu’nun yazdığı öyküyü Türkiye’de yazmak istiyoruz” dedi.

Şebekede üretilen elektriğin birebir anda tüketilmesi gerektiğinin altını çizen Aslanhan, “Suyu, gazı saklayabiliyoruz lakin elektriği saklayamıyoruz. Güneş gücünü ve rüzgârı konuşuyor olduk. Bunların aşikâr bir sorunu var, istediğiniz anda üretemiyorsunuz. Kesintisiz üretime gereksinimimiz var. Elektriğin olmadığı bir dünyaya tahammülümüz yok. Rüzgârın, güneşin daha çok katkısını istiyoruz. Üretilen enerjiyi depolamamız lazım, buradan yola çıkarak Pomega’nın temellerini attık” diye konuştu.

BİNDE 3’ÜNÜ KARŞILAYACAK

Lityum bazlı pil teknolojisinin 2000’lerde hayatımıza girdiğini söyleyen Aslanhan şu bilgileri verdi: “2018’de birtakım patentler özgür bırakıldı. Bu hücreler klasik pil hücresi, kalem pillerin yeni versiyonu. Yılda 2 milyon adet üreteceğiz. Elektrikli otobüs, kamyon, trenlerde ya da konutlarda kullanılacak. Güneş panellerindeki elektriği depolayıp gereksinim duyulan enerjiyi sağlayacak temel eser bu. Tesisimiz önümüzdeki yıl 2 gigavat saat elektriğe ulaşacak. Bu yıl 750 gigavat Depolama satıldı. Dünyada 1000 gigavat tüketim var, fabrikamız bitince binde üçünü karşılayacak. Bizim için büyük, dünya için küçük bir adım.”

‘RAKİBİMİZ ÇİN’

Aslanhan, bu alandaki küresel yatırımlar hakkında da bilgi verdi. Aslanhan, “Dünyada rakiplerimizin 6’sı Çin’de, 3’ü Kore’de, 1’i ise Japonya’da yer alıyor. Avrupa’da ve Türkiye’de kıymetli bir oyuncu olmak istiyoruz. Bu alanda daldaki en uygunları istihdam ettik. Yaş ortalamamız 35’in altında. Bu bölüm geleceğin bölümü. Bu yılın şubat ayında ABD’de yatırım yapmaya başladık. ABD teşvik paketi veriyor, bundan yararlandık, 2032 yılına kadar 1 milyar dolarlık yatırım aldık. Önümüzdeki yıl bu vakitler tesis bitecek. Türkiye’de de 2021-2025 yılları ortasında 272 milyon dolarlık yatırımımız var” sözlerini kullandı.

BATARYA KİMYASALI İÇİN TESİS KURULACAK

Polatlı’yı hem iklim hem de pozisyon özellikleri nedeniyle üs belirlediklerini belirtenAslanhan, “Nem olmaması, tren istasyonu olması ve hem İstanbul’a hem de Ankara’ya yakınlığı bakımından burası uygun görüldü. Seri imalata başlayacağız, maksadımız 7/24 üç vardiya çalıştırmak ve yıl sonuna kadar dört vardiyaya çıkarmak. Hammaddelerin kimilerinin direkt Türkiye’de üretimi yok, burada kuracağımız tesiste batarya kimyasalları da üreteceğiz. Bu kimya tesisinin muhtaçlık duyduğu hammaddeler Türkiye’de mevcut. Kimya yatırımımız tamamlandığında bataryayı, kimyasallarını ve geri dönüşüm prosesini kendimiz tamamlamış olacağız” dedi.

SIFIR KARBON GAYESİYLE ÇALIŞACAK

Fabrika’nın birinci fazının devreye girmesiyle birlikte 250 kişinin istihdam edilmesi, tüm fazların devreye alınmasıyla bu sayının 600’e çıkarılması planlanıyor. Düşük karbon emisyonu, sıfır atık ve döngüsel iktisat ve LEED yeşil bina temellerine nazaran inşa edilen fabrikanın çatı tipi güneş gücü santralı, yağmur suyu hasadı, atık ısı geri kazanım sistemi, verimli su kullanımı ve geri kazanımı, içme suyu üretimi üzere yerinde sürdürülebilir uygulamaları sayesinde sıfır karbon amacıyla de faaliyet göstermesi planlanıyor.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2022 - GUNLUK HABER OKU