Günlük Haber Oku – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

BM Güvenlik Konseyi ilk ‘yapay zeka’ toplantısını gerçekleştirdi: Son derece endişe verici

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Kurulu, yapay zeka konusundaki birinci toplantısını gerçekleştirdi. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres gelişen teknolojinin idaresini kolaylaştırmak üzere yeni bir BM ünitesinin oluşturulması tarafındaki davetleri memnuniyetle karşıladığını söyledi. Yapay zekanın oluşturduğu potansiyel risklere dikkat çeken Guterres, “Yapay zeka ile nükleer silahlar, biyoteknoloji, nöroteknoloji ve robotik ortasındaki etkileşim son derece telaş verici”

BM Güvenlik Konseyi ilk ‘yapay zeka’ toplantısını gerçekleştirdi: Son derece endişe verici
57 views
19 Temmuz 2023 - 3:00

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Kurulu, yapay zeka konusundaki birinci toplantısını ABD’nin New York kentindeki merkez binasında gerçekleştirdi.

“SON DERECE KAYGI VERİCİ”

Toplantıda konuşan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, yapay zekanın global barış ve güvenlik için oluşturduğu potansiyel risklere dikkat çekerek, “Sosyal medyaya bakalım. Beşerler ortasındaki bağı güçlendirmek için tasarlanan araçlar ve platformlar artık seçimleri baltalamak, komplo teorilerini yaymak, nefret ve şiddeti körüklemek için kullanılıyor” dedi. Yapay zeka teknolojisi kullanılan sistemlerdeki mümkün arızaları “başka bir büyük tasa kaynağı” olarak niteleyen Guterres, “Yapay zeka ile nükleer silahlar, biyoteknoloji, nöroteknoloji ve robotik ortasındaki etkileşim son derece kaygı verici” diye konuştu.

Yapay zeka teknolojisinin idaresini kolaylaştırmak üzere yeni bir BM ünitesinin oluşturulması tarafındaki davetleri “memnuniyetle karşıladığını” kaydeden Guterres, bu türlü bir ünitenin sürdürülebilir kalkınmayı hızlandırmak için yapay zeka araçlarının araştırılması ve geliştirilmesinde iş birliğini destekleyebileceğini söyledi. Guterres, “Bizi uzaklaştıran değil, toplumsal, dijital ve ekonomik farklılıklar ortasında köprü kuran yapay zeka için birlikte çalışmalıyız” daveti yaptı.

“YAPAY ZEKA HUDUT TANIMIYOR”

Ülkesinin Temmuz ayındaki periyot başkanlığı nedeniyle kurul toplantısına liderlik eden İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, oturumda yaptığı konuşmada “yapay zekanın insan ömrünü her tarafıyla temelden değiştireceğini” belirterek, “Dönüştürücü teknolojilerin global idaresini hemen şekillendirmemiz gerekiyor. Zira yapay zeka hudut tanımıyor” tabirlerini kullandı. Yapay zeka teknolojisinin iklim değişikliğinin ele alınmasına ve iktisatların canlandırılmasına katkı sağlayabileceğini belirten Cleverly, buna karşın teknolojinin dezenformasyonu körüklediği ve hem devlet hem de devlet dışı aktörlere silah arayışında yardımcı olabileceği konusunda uyardı.

“İKİ UCU KESKİN BİR KILIÇ”

Çin’in BM Büyükelçisi Zhang Jun ise teknolojinin olumlu ve olumsuz taraflarının olduğuna dikkat çekerek yapay zekayı “iki ucu keskin bir kılıç” olarak nitelendirdi. Pekin’in, mevzu hakkında belirleyici unsurlar oluşturulmasında BM’nin merkezi uyum rolünü desteklediğini söz eden Zhang, yapay zekaya atıfla “İyi ya da makus olması, insanlığın onu nasıl kullandığına, düzenlediğine ve bilimsel gelişme ve güvenlik istikrarını nasıl sağladığına bağlıdır” formunda konuştu. Zhang, yapay zeka teknolojisinin denetimden çıkmaması gerektiğini de kelamlarına ekledi.

ABD İŞBİRLİĞİ DAVETİ YAPTI

ABD’nin BM Büyükelçi Yardımcısı Jeffrey DeLaurentis de, yapay zekanın besin güvenliği, eğitim ve tıp alanlarındaki global zorlukların üstesinden gelme konusunda büyük imkanlar sunduğunun altını çizdi. “Amacına uygun biçimde kullanıldığında yapay zeka sürdürülebilir kalkınma amaçlarına ulaşma yolundaki ilerlemeyi hızlandırabilir” diyen DeLaurentis, “Bununla birlikte yapay zeka, yanlış bilgi yaymak, önyargı ve eşitsizliği körüklemek, makus niyetli siber operasyonları kolaylaştırmak ve insan hakları ihlallerini artırmak üzere tehditleri ağırlaştırma potansiyeline de sahiptir” biçiminde konuştu.

DeLaurentis, yapay zeka ve öbür gelişmekte olan teknolojilerin “baskı aracı olarak değil”, “daha inançlı ve barışçıl bir dünya amacına yardımcı olacak araçlar olarak” kullanılmasını sağlamak için işbirliği davetinde bulundu.
Öte yandan, Rusya memleketler arası barış ve güvenliği sağlamakla misyonlu olan kurulun yapay zeka konusunu tartışmasını sorguladı. Rusya’nın BM Büyükelçi Yardımcısı Dmitry Polyanskiy, “Gerekli olan şey, birkaç yıl sürebilecek profesyonel, bilimsel, uzmanlığa dayalı bir tartışma. Bu tartışma esasen özel platformlarda sürüyor” dedi.

hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2022 - GUNLUK HABER OKU