Günlük Haber Oku – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Bibby Stockholm fiyaskosu: İngiliz medyası ‘maskaralık’ diye duyurdu!

İngiliz hükümetinin tüm güvenlik tasalarına karşın geri adım atmadığı yüzen hapishane Bibby Stockholm’e yerleştirilen mülteciler musluk suyunda tespit edilen bir bakteri nedeni ile yalnızca 4 gün sonra tahliye edildi. İngiliz medyası yaşananları ‘maskaralık’ olarak kıymetlendirdi.

Bibby Stockholm fiyaskosu: İngiliz medyası ‘maskaralık’ diye duyurdu!
46 views
12 Ağustos 2023 - 10:00

İngiltere’ye iltica müracaatında bulunan göçmenlerin yerleştirilmesi için hazırlanan Bibby Stockholm isimli ‘yüzen hapishane’ güvenlik dertleri ile ilgili telaşların gölgesinde geçtiğimiz hafta hayata geçti.

50 kişilik birinci mülteci kümesi 3 katlı ve 222 odalı gemiye yerleştirilirken, İngiliz hükümeti gemiye mavnaya yerleşmeyi reddeden göçmenleri konaklama hakkını iptal etmekle tehdit etmişti.

HÜKÜMET GERİ ADIM ATMIYOR

İnsan hakları kümeleri virüs salgınları, çok kalabalık, mahremiyet eksikliği üzere önemli riskler konusunda ihtarda bulunup, mültecilerin cezaevine benzeyen şartlarda tutulmasının ‘insanlık dışı’ olduğunu söylese de İngiliz hükümeti mültecilerin günde altı milyon sterlini bulduğu söylenilen otel masraflarını azaltmak için geri adım atmayı reddediyor.

İngiltere İçişleri Bakanlığı’nın kendi kurallarını ihlal ederek yüzen hapishaneye denizde travmatik tecrübeler yaşayan, su fobisi olan, azap geçmişi olan mağdurları göndermesi dünya çapında reaksiyonlara neden olurken, dün Bibby Stockholm’den şaşırtan bir haber geldi.

BAKTERİ YÜZÜNDEN MÜLTECİLER TAHLİYE EDİLDİ

Mavnadaki musluk suyunda ‘Lejyonella’ ismi verilen tehlikeli bir bakterinin izine rastlanması üzerine bu hafta başında yerleştirilen 39 sığınmacı süreksiz olarak tahliye edildi.

Mültecilerin 1 hafta boyunca otellerde konaklayacağı öğrenilirken sudan örneklerin sığınmacılar yerleştirilmeden alındığı fakat test sonuçlarının yeni geldiği duyuruldu. Bakterinin tespit edilmesi sonrası sudan yeni örnekler alındı. Gelen sonuçlara nazaran göçmenlerin tekrar gemiye yerleştirilmesi bekleniyor.

KİMSEDE HASTALIK BELİRTİSİ YOK

Hükümet gemiye iltica müracaatlarının sonucunu bekleyen 18 ile 65 yaş ortasında 500 civarında erkek sığınmacı yerleştirmeyi planlıyor.

Fakat bu proje haftalardır çeşitli sebeplerle erteleniyordu. Evvel yangın güvenliği kontrolünde ortaya çıkan telaşların giderilmesi gerekti. Sonra da tüzel itirazlar nedeniyle bu hafta başında gemiye yerleştirilmesi düşünülenden çok daha az sığınmacı taşınabildi.

Şimdi sığınmacıların hastalık tehdidi nedeniyle gemiden tahliye edilmesi üzerine açıklama yapan İçişleri Bakanlığı sözcüsü, göçmenlerin hiç birinde hastalık belirtisi görülmediğini ve hastalığın beşerden beşere bulaşıcı olmadığını söyledi.

İNGİLİZ MEDYASI ‘MASKARALIK’ DİYE DUYURDU

İngiliz medyası tüm yansılara karşın mavnaya yerleştirilen göçmenlerin yalnızca 4 gün sonra tahliye edilmesine reaksiyon gösterirken Dailymail gazetesi durumu ‘maskaralık’ olarak kıymetlendirdi. Independent gazetesi ise hükümetin tekne macerasının büyük bir aşağılanma ile sonuçlandığını yazdı.

GÖREVDEN ALMA ÇAĞRISI

Bibby Stockholm fiyaskosuna siyasilerden de reaksiyonlar çığ üzere…

Muhafazakar milletvekili Scott Benton durumu ‘tam bir saçmalık’ olarak değerlendirirken “39 göçmeni düzgün bir biçimde bir mavnaya bile taşıyamıyoruz” dedi.

Muhafazakarlardan eski bir bir bakan krizin denetimini sağlayamadığı için İçişleri Bakanı Suella Braverman’ın misyondan alınması davetinde bulundu.

İşçi Partisi’den Stephen Kinnock ise “İltica kaosugiderek daha berbata gidiyor.En temel şeyleri bile gerçek yapamıyorlar.” dedi.

LEJYONELLA NEDİR?

Lejyonella, zatürre gibisi bir rahatsızlık olan Lejyoner hastalığına sebep oluyor. Hastalık da insanların bu bakterili suyun buharını örneğin duş alırken ya da suyun ısındığı öbür durumlarda içine çekmesiyle beşere geçiyor ve ciğerleri etkiliyor.

Bir kez ciğerlere girdikten sonra Lejyonella zatürreye yol açıyor, öksürük, nefes darlığı ve ateş üzere belirtiler gösteriyor.

Hastalanan bireylerin antibiyotikle tedavi edilmesi, ağır hadiselerde teneffüs dayanağına bağlanması bile gerekebiliyor.

hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2022 - GUNLUK HABER OKU