Günlük Haber Oku – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Bakan Bolat: İhracattaki ivmelenme devam etmektedir

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, genç ihracatçıların ödüllendirildiği programda konuştu. Bakan Bolat, “İhracat ekonomik büyümede her aman itici güç olmuştur. Bakanlık olarak, genç girişimciliğinin önünü açmak ve genç ihracatçı sayısını artırmanın ehemmiyetinin hayli farkındayız. Bu vizyondan hareketle, genç girişimcilerimizin dış pazarlara açılmalarını kolaylaştırarak global ticaretin bir modülü olmalarını sağlamak ve onları ihracata teşvik etmek hedefiyle birçok çalışma yürütüyoruz” dedi.

Bakan Bolat: İhracattaki ivmelenme devam etmektedir
54 views
09 Ağustos 2023 - 4:00

Ülke iktisadına ihracat yaparak katkı sunan gençlerin sayısını artırmak ve ihracata daha fazla teşvik edilmesini sağlamak gayesiyle 35 yaş altı genç ihracatçıların ödüllendirildiği “ Konteyner İhracat Ödülleri” İstanbul’da düzenlendi. Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın iştirakiyle düzenlenen merasime iş dünyasından ve STK’lardan çok sayıda davetli katıldı.

“İHRACATIMIZDAKİ İVMELENME 2023 YILINDA DEVAM ETMEKTEDİR”

Programda konuşan Bakan Bolat, ihracatın ekonomik büyümede her vakit itici güç olduğunu dikkat çekti. Bolat, “Ülkemiz, 2003-2022 periyodunda yıllık ortalama yüzde 5,4 oranında büyüyerek global manada çok güçlü bir performans sergilemiştir. 2002 yılında 36,1 milyar olan mal ihracatımız, 2022 yılı sonunda 7 kat artırarak 254,2 milyar dolar düzeyine çıkmış ve Cumhuriyet tarihimizin rekoru kırılmıştır. Benzeri halde, 2002 yılında 14 milyar dolar olan hizmet ihracatımız, son 20 yılda 6 kattan fazla artarak 2022 yılında 90,5 milyar dolara ulaşmıştır. İhracatımızdaki bu ivmelenme 2023 yılında da devam etmektedir. 2023 yılı Ocak-Temmuz periyodunda ihracatımız 143,4 milyar dolar olarak gerçekleşmiş, geçtiğimiz günlerde açıkladığımız Temmuz ayı ihracatımız ise tüm vakitlerin Temmuz ayı ihracat rekorunu kırarak, geçen yıla oranla yüzde 8,4 artışla 20,1 milyar dolar düzeyine ulaşmıştır” dedi.

Bakan Bolat, “Covid-19 salgını, global tedarik zinciri aksaklıkları, Rusya-Ukrayna savaşı, hammadde ve güç krizi ile yüksek enflasyona karşın ihracatçılarımız dünyanın en uzak köşelerine dahi ayak basarak toplamda 229 ülkeye/gümrük bölgesine ihracat yaptı. 2023 yılı Ocak-Temmuz periyodunda de 226 ülkeye/gümrük bölgesine gerçekleştirdiğimiz ihracatla bu istikrarlı başarıyı sürdürdük” diye konuştu.

“GENÇ İHRACATÇI SAYISINI ARTIRMANIN KIYMETİNİN FARKINDAYIZ”

İhracatçılara bakanlık olarak verilen dayanaklardan de bahseden Bakan Bolat, “Bakanlık olarak, genç girişimciliğinin önünü açmak ve genç ihracatçı sayısını artırmanın ehemmiyetinin epey farkındayız. Bu vizyondan hareketle, genç girişimcilerimizin dış pazarlara açılmalarını kolaylaştırarak global ticaretin bir kesimi olmalarını sağlamak ve onları ihracata teşvik etmek hedefiyle birçok çalışma yürütüyoruz. Bu kapsamda, Export Akademi-İhracatçı Yetiştirme Programı ile ihracat yapmaya istekli, potansiyeli olan girişimcilerimize yönelik, ihracata başlangıç evresinden ihracat takviyelerine, global pazarlara giriş çalışmalarından dijital pazarlamaya kadar farklı husus başlıkları altında eğitimler veriyoruz” dedi.

GENÇ GİRİŞİMCİLERE DAYANAK PROGRAMLARI HAYATA GEÇİRİLİYOR

Üniversiteler ile işbirliği içinde olacaklarının da altını çizen Bolat, “Üniversitelerle işbirliği içerisinde, 3. ve 4. sınıflarda eğitim almakta olan öğrencilerin girişimcilik ve sonrasında ihracat ile tanıştırılması amaçlayan, firmalarda staj imkanlarının da dahil edildiği yeni bir projeyi hayata geçirmeyi planlıyoruz. Genç girişimcilere yönelik başka bir projemiz ise Melek Yatırımcı Ağı Platformu. Bu dijital platform ile melek yatırımcılar ile yeni iş fikirlerine sahip girişimcileri bir ortaya getirmek hedefiyle web tabanlı bir platform oluşturduk. Altyapısı tamamlanan ve yakın vakitte yapacağımız lansman ile tanıtımını yapacağımız “Melek Yatırımcı Ağı Platformu” ile melek yatırımcılar ve özel sermaye yatırım fonlarının, genç girişimcilerin firmalarına yatırım yapmalarını ve genç girişimcilerin ihracata yönlendirilmelerini hedefliyoruz” biçiminde konuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2022 - GUNLUK HABER OKU