Günlük Haber Oku – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Ara eleman sorununa çözüm… Orta Vadeli Program’dan mesleki eğitim çıktı

Evvelki gün açıklanan Orta Vadeli Program’da istihdamı artıracak adımlar da paylaşıldı. Bunlar içinde en dikkat çekeni mesleksel eğitim oldu. Uzun müddettir birçok işkolunda yaşanan orta elaman sıkıntısının mesleksel eğitimle tahlili planlanıyor. İşte nitelikli orta eleman gereksiniminin sağlanmasına yönelik yol haritası…

Ara eleman sorununa çözüm… Orta Vadeli Program’dan mesleki eğitim çıktı
44 views
08 Eylül 2023 - 5:00

Önce bir tespitte bulunayım, sonra yeni açıklanan ve 2024-2026 devrini kapsayan Orta Vadeli Program’da istihdamın artırılması konusunda atılacak adımları paylaşayım. Daha doğrusu, istihdamı artırmak için atılacak birçok adım Program’da sıralanmış lakin bana nazaran en değerli olanını paylaşacağım.

Mesleki eğitim, yılların çözülemeyen sorunu. Kimin sorunu? Bilhassa sanayicilerin, yani gerçek dalın sorunu. Hal bu türlü olunca da toplumun sorunu haline geliyor. Neden? Zira endüstricinin sorunu, ülkenin istihdam sorunu geline geliyor. Gerek iş dünyası, gerek sanayi ve ticaret odaları ile katıldığım tüm toplantılarda daima şu söylemi duyarım; “Çalıştıracak elaman bulamıyoruz”. Bu telaffuzun devamı da var. Endüstriciler, “Yeni mezun mühendisi işe alıyoruz, işin tekniğini bilmediğinden, işi öğretsin diye ustabaşına emanet ediyoruz; bu sefer yeni mezun olan yıllardır boşuna mı okudum diye, bozuluyor, hatta işten ayrılıyor” diye yakınıyor.

ELEMAN BULUNAMIYOR

Peki, bu niçin sorun? Üniversite mezunu haklı olarak düzgün kurallarda işe başlamak istiyor. Lakin yetenekleri, işin başında sanayicilerin muhtaçlığını karşılamaya yetmiyor. Yeni mezunlar da sabretmek istemiyor. Sonuçta, gençler iş, gerçek dal de çalıştıracak eleman bulamıyor. Bu kısır döngü yıllardır sürüyor. O denli ki, endüstriciler, orta elemana, üniversite mezununun iki katı kadar maaş veriyor ancak mesleksel eğitim yaygın olmadığından aradığı elemanı da bulamıyor.

Yazılarımda orta mesleksel eğitim ve orta eleman muhtaçlığına değiniyorum. İstihdamı artırmanın tek yolunun da mesleksel eğitimden, meslek okullarından ve mesleksel eğitim merkezlerinden geçtiğini her platformda söylüyorum. Başta kamunun bu alanda yeni düzenlemeler yapması, sanayicisiyle, sivil toplum örgütleriyle tüm kısımların ülkenin istihdam meselesini çözmek için mesleksel eğitim konusuna eğilmesi gerektiğini de söylüyorum.

İLK SEFER PROGRAMA GİRİYOR

İlk kere bir orta vadeli planda, bu mevzu gündeme geldi. Dikkat ettim; 2024-2026 devrini kapsayan Orta Vadeli Program’da istihdam konusunda atılacak adımların neredeyse büyük bir kısmını işte bu mesleksel eğitim, orta eleman konusu oluşturuyor. Öncelikle, program devrinde istihdamın yıllık ortalama 909 bin kişi artması ve işgücüne iştirak oranlarındaki öngörülen artışa karşın işsizlik oranının kademeli olarak gerilemesi ve 2026 yılında yüzde 9.3 düzeyinde gerçekleşmesi iddia ediliyor.

Peki, bunun için neler yapılacak? Husus madde sıralayayım.

-Nitelikli orta eleman muhtaçlığının sağlanmasına yönelik pilot vilayetlerde yapılacak tahlil sonuçları dikkate alınarak sanayi ile işbirliği içerisinde mesleksel eğitim programları hayata geçirilecek.

-Mesleki ve teknik eğitim müfredatı özel dalla işbirliği içerisinde güncellenecek, staj ve işbaşı eğitimi programlarının yaygınlaştırmasını sağlayacak biçimde idare ve finansman hususları da dâhil olmak üzere özel kesim iştiraki artırılacak. Atılacak bu adımın değerini şöyle anlatayım. Mesleksel eğitim var fakat baktığınızda kesimler ve okullar örtüşmüyor. Kimi kentlerde, o kentin gereksinimi olmamasına karşın, hatta bir adım daha öteye gideyim, kentin ticari yapısıyla alakası olmayan mesleksel kısımlar açılmış; ne öğrenci geliyor ne eğitim verilebiliyor. Mesleksel ve teknik eğitim müfredatının özel dalla işbirliği içerisinde güncellenecek olması bu açıdan kıymetli.

HANGİ ADIMLAR ATILACAK?

-Mesleki ve teknik lise mezunlarının bulundukları bölgedeki iş kollarını önceleyecek halde işgücü piyasalarının muhtaçlıklarını karşılamak üzere istihdama erken devirde katılmalarını sağlayacak düzenlemeler hayata geçirilecek ve meslek yüksekokullarının fonksiyonu gözden geçirilecek.

-Çalışma çağındaki her bireyin üreterek gelir elde edeceği hünerler ile aidiyet hissedeceği meslekleri edinmesine yönelik programlar hayata geçirilecek.

-Bireylerin istihdamda kalmalarının temin edilmesi ve sahip oldukları hünerlerin günümüz gereksinimlerine uyarlanması için hayat uzunluğu öğrenmeye iştirak artırılacak, kesimlerle işbirlikleri güçlendirilecek.

-Ne eğitimde ne istihdamda olan gençlerin eğitime ve istihdama iştiraklerini teşvik etmek gayesiyle Mesleksel eğitim, yetkinlik ve maharetlerini dikkate alan programlar uygulanacak.

Anladığım kadarıyla gerçek kesimin çatı kuruluşu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile iktisat idaresi sorunun tahlili için bir oldukça baş yormuş ve yol haritası çizmiş. Orta Vadeli Programda, istihdamı artırmak için atılacak adımların büyük çoğunluğu mesleksel eğitime ve bu mevzuda özel kesimle işbirliğine ayrılmış. Bu adımlar kısa vakitte atılarsa –ki, aslında bir altyapı var- kısa müddette gençlerin istihdam sorunu çözülür.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2022 - GUNLUK HABER OKU