Günlük Haber Oku – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

ABD’den skandal karar! Yine aynı isim sahnede: Koro halinde Türk tarafını suçladılar…

Kıbrıs’ta yapılan ‘yol genişletme’ çalışması nedeni ile çıkan gerginlik sonrası ABD, Yunanistan ve BM koro halinde Türk tarafını suçlarken Türkiye zıddı açıklamaları ile tanınan ABD’li Senatör Bob Menendez tekrar sahneye çıktı.ABD Dışişleri Bakanlığı ise tansiyonun ortasında yazılı bir açıklama yaparak Güney Kıbrıs Rum İdaresi’ne (GKRY) yönelik silah ambargosunu 2024 mali yılı için kaldırıldığını duyurdu. KKTC’nin ABD’ye reaksiyonu sert oldu…

ABD’den skandal karar! Yine aynı isim sahnede: Koro halinde Türk tarafını suçladılar…
55 views
19 Ağustos 2023 - 11:00

Kıbrıs’ta Birleşmiş Milletler kontrolündeki orta bölgede Türk ve Rumların ortak yaşadığı Pile köyüne yol genişletme çalışması yapan Türk personellere, BM askerlerinin müdahale etmesi bölgede tansiyonu yükseltti.

BM askerleri Rumların kışkırtmasıyla KKTC topraklarına girip dikenli tel çekmeye çalışınca karşılarında Türk özel harekâtını buldular.

KORO HALİNDE TÜRK TARAFINI SUÇLADILAR! YENİDEN BİREBİR İSİM SAHNEDE

Olay sonrası Birleşmiş Milletler, ABD ve Yunanistan Koro halinde Türk tarafını suçlarken Türkiye tersi tavrıyla bilinen ABD’li Senatör Bob Menendez yeniden sahneye çıktı.

Kıbrıs Türklerinin Pile’de BM barış güçlerine saldırdığını öne süren Menendez, ‘izinsiz’ olduğunu sav ettiği yol çalışmasının ‘derhal’ durdurulması gerektiğini söyledi.

Yunan basını da Menendez’in açıklamalarını ön plana çıkararak Türk tarafına yöneltilen ‘haksız’ suçlamalara katıldı.

ABD’DEN SKANDAL KARAR

Tüm bu gerginliğin ortasında ABD Dışişleri Bakanlığı dün yazılı bir açıklama yaparak Güney Kıbrıs Rum İdaresi’ne (GKRY) yönelik silah ambargosunu 2024 mali yılı için kaldırıldığını duyurdu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller tarafından yapılan yazılı açıklamada memleketler arası silah ticareti düzenlemesinin kongrede onaylandığı belirtildi ve 1 Ekim 2023’ten itibaren geçerli olacağı vurgulandı.

KKTC’DEN SERT REAKSİYON: KABUL ETMEK MÜMKÜN DEĞİL

ABD’nin kararına birinci reaksiyon KKTC Dışişleri Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “ABD Yönetimi’nin, tüm uğraşlarımıza karşın adadaki hassas istikrarları bozma kıymetine, Kıbrıs Rum tarafının silahlanmasını destekleyen tavrının sürat kazanarak devam etmesini kabul etmek mümkün değildir. Bu atak, Rum tarafının bir çok ülkeyle askeri işbirliğini arttırdığı bir periyotta, ABD Yönetimi’nin ada ve bölge istikrarına verdiği kıymetle ilgili samimiyetini bir kere daha sorgulamamıza neden olmuştur.” tabirleri yer aldı.

“KIŞKIRTICI ADIMLARI DESTEKLEMEKTEN KAÇININ”

Açıklamanın devamında ABD savaş gemilerinin çeşitli sebeplerle GKRY limanlarına yaptıkları ziyaretlerin, KKTC tarafından telaşla karşılandığı belirtilerek şu sözlere yer verildi;

“17 Ağustos 2023 tarihinde ABD 6. Filosu’na bağlı USS Ramage isimli, Arleigh Burke tipi güdümlü roket destroyerinin, GKRY’nin Limasol limanına bir “olağan liman ziyareti” gerçekleştirmiş olması da kaygı vericidir.

ABD savaş gemilerinin kelamda “liman ziyaretleri”nin süreklilik kazanması, adada huzur ve istikrarın koruması bakımından telaş verici olduğu üzere, GKRY’nin bölgedeki askeri tahriklerini teşvik eder niteliktedir.

ABD’nin her vesileyle Rum tarafı ile “ortaklık ve işbirliği” kisvesi altında, savunma alanında sürat kazanan kışkırtıcı adımlarını desteklemekten kaçınmaya ve ada ile bölgedeki hassas istikrarları gözetmeye bir defa daha davet ediyoruz.”

hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2022 - GUNLUK HABER OKU