Günlük Haber Oku – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

ABD’den Salman Rüşdi’nin öldürülmesi için ödül vadeden İranlı vakfa yaptırım

ABD idaresi, “Şeytan Ayetleri” kitabının muharriri Salman Rüşdi’nin öldürülmesi için ödül vadeden İran merkezli bir vakfı yaptırım listesine ekledi. ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada, Yabancı Varlıkları Denetim Ofisince (OFAC) Hindistan doğumlu İn…

ABD’den Salman Rüşdi’nin öldürülmesi için ödül vadeden İranlı vakfa yaptırım
72 views
07 Temmuz 2023 - 21:00

ABD idaresi, “Şeytan Ayetleri” kitabının muharriri Salman Rüşdi’nin öldürülmesi için ödül vadeden İran merkezli bir vakfı yaptırım listesine ekledi.

ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada, Yabancı Varlıkları Denetim Ofisince (OFAC) Hindistan doğumlu İngiliz-Amerikalı muharrir Salman Rüşdi’nin öldürülmesi için ödül vadeden ve İran merkezli bir vakıf olan “15 Khordad Foundation”a yaptırım uygulanacağı bildirildi.

Açıklamada, İran ihtilalinin önderi Ayetullah Ruhullah Humeyni’nin Şubat 1989’da Rüşdi için vefat fetvası vermesinden bu yana kelam konusu vakfın bu aksiyonu gerçekleştireceklere milyonlarca dolar teklif ettiği aktarıldı.

Vakfın, müellifi maksat alanlar için öngördüğü mükafatı yükselttiği belirtilen açıklamada, Humeyni tarafından verilen ve “15 Khordad Foundation” ile öteki İranlı kuruluşlarca mali olarak desteklenen mevt fetvasının ortalarında müellifler, tercümanlar ve yayıncıların da bulunduğu, Rüşdi’nin “Şeytan Ayetleri” kitabıyla temaslı birçok kişinin vefatına ve yaralanmasına yol açtığı kaydedildi.

Salman Rüşdi, 12 Ağustos’ta Buffalo kentine yakın Chautauqua Enstitüsünde konferans vermek için kürsüye çıktığı esnada California doğumlu Haydi Matar isimli 24 yaşındaki kişinin bıçaklı saldırısına uğramıştı.

10’dan fazla bıçak darbesi alan Rüşdi, helikopterle hastaneye kaldırılarak ameliyata alınmıştı.

Rüşdi’nin menajeri Andrew Wylie, yaptığı açıklamada, müellifin hayatı tehlikeyi atlattığını lakin karaciğeri ile bir kolunun bıçak darbelerinden önemli hasar gördüğünü, bir gözünü de kaybedebileceğini aktarmıştı.

Saldırıdan çabucak sonra yakalanan Matar ise birincisi 14 Ağustos’ta ve ikincisi dün olmak üzere çıkarıldığı iki mahkemede de 25 yıla kadar mahpus cezasıyla karşı karşıya kalabileceği hakkındaki “cinayete teşebbüs” ve “saldırı suçlamalarını” reddetmişti.

1980’lerde yazdığı “Şeytan Ayetleri” kitabıyla İslam dünyasının reaksiyonunu çeken Rüşdi hakkında, periyodun İran başkanı Ayetullah Humeyni tarafından mevt fetvası verilmişti. (AA)

hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2022 - GUNLUK HABER OKU