Günlük Haber Oku – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Ukrayna’dan İsrail’e reaksiyon: Utanç verici

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, Tel Aviv’in Ukrayna savaşında tarafsız kalma gayreti sonucunda “İsrailli siyasetçilerin gelecekte utanç duyacağını” belirterek, İsrail’den hava savunma sistemleri istedi. İsrail’de Haaretz gazetesine konuşan Reznik…

Ukrayna’dan İsrail’e reaksiyon: Utanç verici
98 views
27 Haziran 2023 - 15:00

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, Tel Aviv’in Ukrayna savaşında tarafsız kalma uğraşı sonucunda “İsrailli siyasetçilerin gelecekte utanç duyacağını” belirterek, İsrail’den hava savunma sistemleri istedi.

İsrail’de Haaretz gazetesine konuşan Reznikov, yaklaşık üç ay evvel bir Rus suikast takımının kendisini öldürmeye çalıştığını fakat hayatı için korkmadığını tabir ederek, ölmesi durumunda “başkasının yerini alacağını” lisana getirdi.

Güvenlik siyasetini Batı ekseninde inşa eden İsrail’in “operasyonel kısıtlamalarını” ve Rusya’nın Suriye’deki askeri varlığını münasebet göstererek Ukrayna’ya silah vermeyi reddetmesini eleştiren Reznikov, “Hayal kırıklığına uğradım. Kızgın değilim, berbat hisler beslemiyorum. Ancak anlaşılması güç, bence haksız ve utanç verici… İsrail’deki siyasetçiler bu periyotta bizim yanımızda yer almadığı için gelecekte utanç duyacaklar.” sözünü kullandı.
Reznikov, İran imali “kamikaze ya da intihar” diye isimlendirilen silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) Ruslar tarafından Ukrayna’da kullanılmasına değinerek, “İranlılar, Ukrayna’da savaşarak operasyonel tecrübe ediniyor. Gelecekte bu SİHA’lar İsrail’e karşı kullanılacak” diye konuştu.

Dünyada birçok ülkenin Ukrayna’da savaşın başlamasının akabinde vize kısıtlamalarını kaldırarak Ukraynalılara kapılarını açtığına işaret eden Reznikov, Tel Aviv’in bunun bilakis iki ülke ortasındaki vizesiz seyahat muahedesini iptal ettiğini, İçişleri Bakanı Ayalet Shaked’in buna öncülük etmesine karşın bunun İsrail hükümetinin kararı olduğunun altını çizdi.

Reznikov, “Polonya, 4 milyon kadar Ukraynalı mülteci kabul etti. Birçok ülke Ukraynalıları kabul etmek için elinden geleni yaptı. Yalnızca tek bir ülke; İsrail, Ukraynalıların girişini engelledi. İsrail, kapıyı hızımıza kapattı. Bu şaşırtan, inanılmaz” sözünü kullandı.

Babası tarafından Yahudi olduğunu paylaşan Ukrayna Savunma Bakanı, İsrail’den hava, kısa-uzun menzilli savunma sistemlerinin yanı sıra radar sistemleri talep ettiklerini vurgulayarak, “Bizim için garip. Tarih boyunca İsrail kendi pahaları ve bağımsızlığı için savaşırken çok sayıda ülkeden hayli yardım aldı. Artık bizim ülkemiz bu iddia edilemez işgalin kurbanıyken neden sessiz kalmaya devam ediyorsunuz?” sorusunu yöneltti.

İran’ın birinci partide Rusya’ya 300 kadar “kamikaze SİHA” gönderdiğini lakin toplamda 2400 kadar SİHA tedarik edeceğini kıymetlendiren Reznikov, İranlı uzmanların da bu SİHA’ların kullanımı için Ruslara yardım ettiğini ekledi.

Reznikov, ayrıyeten Tahran’ın Moskova’ya balistik füze tedarik edeceğini ve bunların Ukrayna halkına karşı kullanılacağına kuşku olmadığını belirterek, İran’ın Rusya’ya sağladığı SİHA’ların kimliğini gizleme eforu olduğunu fakat kimi SİHA’ların kalıntılarının içinde Farsça yazılı kağıtların çıktığını söyledi.

İran’ın Rusya’ya karşılıksız yardım etmediğini, ortalarında bir mutabakat olduğunu kıymetlendiren Reznikov, “İran, SİHA ve füze veriyor bunun karşılığında Rusya, İran ve Suriye’ye nükleer planlarında yardım edecek. Bu onların muahedesinin bir kaidesi. İran ve Rusya ortasında bir iştirak var” dedi.

Reznikov, İsrail’in Ukrayna’ya sivillerin hayatını kurtaracak erken ihtar sistemleri sağlamasını memnuniyetle karşıladığını kelamlarına ekledi.

İsrail Diaspora Bakanı Nachman Shai, geçen haftalarda İran’ın Rusya’ya balistik füze göndermeye başladığı haberleri üzerine toplumsal medyada yaptığı paylaşımda, “İsrail’in artık bu kanlı çatışmada durması gereken yere ait kuşku yok. Ukrayna’nın ABD ve NATO ülkelerinin sağladığı biçimde askeri yardım da almasının vakti geldi” tabirini kullanmıştı.

Rusya Güvenlik Kurulu Lider Yardımcısı Dmitriy Medvedev ise İsrail’in Ukrayna’ya muhtemel silah dayanağını, “pervasızca bir adım” olarak tanımlayarak, “Uluslarımız ortasındaki tüm devletler ortası ilgiyi yok eder” demişti.

Bunun üzerine İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz da AB ülkelerinin büyükelçileriyle yaptığı görüşmede, ülkesinin Kiev’in talep ettiği biçimde Ukrayna’ya silah sistemleri tedarik etmeyeceğini fakat “siviller için hayat kurtarıcı erken ikaz sistemi” sağlayabileceğini söylemişti.

Diplomatik, güvenlik ve stratejik iştiraklerini bilhassa ABD ve Batı ülkeleri ekseninde inşa etmesine karşın son yıllarda Rusya’yla da yakınlaşan bir manzara çizen İsrail, Ukrayna savaşının doğurduğu Rusya ve Batı ortasındaki yeni kamplaşmada güç durumda kaldı.

Batı ve bilhassa ABD’den Ukrayna’ya silah ve askeri teknoloji yardımı yapması için baskı gören İsrail, Rusya’nın Suriye’deki askeri varlığını münasebet göstererek şu ana kadar bu talepleri cevapsız bıraktı. (AA)

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2022 - GUNLUK HABER OKU