Günlük Haber Oku – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Lavrov’dan ortalığı karıştıran açıklama: ABD ile doğrudan savaştayız! Rus çocukları savaşa hazırlanıyor…

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, BM tepesi sonrası yaptığı açıklamada ABD’nin direkt Ukrayna savaşına müdahil olduğunu açıklarken, Rus okullarından gelen manzaralarda öğrencilerin askeri eğitim aldığı görüldü.

Lavrov’dan ortalığı karıştıran açıklama: ABD ile doğrudan savaştayız! Rus çocukları savaşa hazırlanıyor…
231 views
24 Eylül 2023 - 10:00

Çatışmaların 19 aydır devam ettiği Ukrayna savaşı bu yıl 78’incisi düzenlenen BM Genel Konseyi’nin en değerli gündem unsurlarından biriydi. Dünya önderleri yıllık toplantıda barış ve müzakere masası için davette bulunurken Rusya’dan gelen açıklama adeta soğuk duş tesiri yarattı.

“ABD BİZİMLE DİREKT SAVAŞTA”

CNN’de yer alan habere nazaran, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin Ukrayna’ya sağladığı dayanaklar savaşa direkt müdahil olduğunu belirterek, “Buna ne derseniz deyin ancak ABD bizimle direkt savaşta. Buna Hibrit Savaş diyebiliriz fakat bu gerçeği değiştirmez” dedi ve ekledi;

“ABD Ukraynalıları yem olarak kullanarak bize fiilen düşmanlık yapıyor”

“KİEV’İN BARIŞ PLANI MUHAKKAK MÜMKÜN DEĞİL”

New York’taki BM genel merkezinde dünya başkanlarının yıllık toplantısında bir hafta süren ağır global diplomasinin akabinde 23 Eylül’de düzenlediği basın toplantısında konuşan Rus Bakan, Ukrayna’nın BM’ye önerdiği barış planının ve Karadeniz tahıl teşebbüsünü canlandırmaya yönelik son tekliflerin gerçekçi olmadığını söyledi.

Kiev’in desteklediği 10 unsurluk barış planının ‘kesinlikle mümkün olmadığını’ söyleyen Lavrov “Bu gerçekçi değil ve bunu herkes anlıyor lakin birebir vakitte müzakerelerin tek desteğinin bu olduğunu söylüyorlar.” dedi.

RUS OKULLARINDAN DİKKAT ÇEKEN GÖRÜNTÜ

ABD, Rusya’nın geçen yıl başlayan geniş çaplı işgalinden bu yana Ukrayna’ya, ortalarında obüsler, Stinger uçaksavar sistemleri ve Abrams tankları üzere ekipmanların bulunduğu bedeli 43.8 milyar dolardan fazla askeri yardımda bulundu.

Kiev idaresi ABD’den gelen dayanakla Rusya’ya yönelik taarruzlarını ağırlaştırırken Rusya’daki okullardan gelen bir manzara bugün toplumsal medyanın en çok konuşulan mevzularından biri oldu.

Telegram’da yayınlanan manzaralarda üniforma giyen öğrencilere siper kazma, el bombası atma ve gerçek mühimmatla ateş etme konusunda eğitim verildiği görüldü.

RUSYA’NIN ÇOCUKLARI SAVAŞA HAZIRLANIYOR

CNN’de yer alan habere nazaran, ülke genelindeki okullarda gençlerden oluşan “gönüllü birlikler” kuruluyor ve ulusal müfredat vatan savunmasını vurgulayacak halde değiştiriliyor. Hasılı, Rusya’nın çocukları savaşa hazırlanıyor.

Rusya Eğitim Bakanı Sergei Kravtsov geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Rus okul ve kolejlerinde şu anda yaklaşık 10.000 ‘askeri-vatansever’ kulüp bulunduğunu ve çeyrek milyon kişinin bu kulüplerin çalışmalarına katıldığını söyledi. 

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2022 - GUNLUK HABER OKU